submenu
content

O umowie społecznej na forum OPZZ

20-05-2006

- Po trzynastu latach od podpisania przez sygnatariuszy ważnej dla procesu transformacji ustrojowej państwa, umowy społecznej, jaką był „Pakt o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształceń”, organizacje partnerów społecznych i strona rządowa zasiadające w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno – Gospodarczych uznały, że należałoby powrócić do tej formuły i podjąć pracę nad nową umową społeczną - powiedziała Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej podczas odbywającego się 20 maja w Warszawie VI Kongresu OPZZ.

- Nie określono ram czasowych negocjowania umowy. Przewidywano, że prace nad nią mogą potrwać do połowy przyszłego roku. Jednak tematy, wymagające rozstrzygnięć, pociągających za sobą skutki finansowe, które powinny znaleźć się w ustawie budżetowej na rok 2007, będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Zgodnie z uchwałą, Trójstronna Komisja podejmie działania zmierzające do zawarcia umowy społecznej, będącej kompleksowym programem, obejmującej następujące obszary:
-
Tworzenie nowych miejsc pracy, polityka zatrudnienia i instytucje rynku pracy;
- Warunki rozwoju społeczno-gospodarczego i przedsiębiorczości;
- Zabezpieczenie społeczne;
- Polityka rodzinna;
- Ochrona zdrowia;
- Dialog, partnerstwo społeczne i społeczeństwo obywatelskie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zgłosiło 36 tematów do obszarów objętych umową społeczną. Najwięcej z nich obejmuje takie obszary, jak: warunki rozwoju społeczno-gospodarczego i przedsiębiorczości, zabezpieczenie społeczne, tworzenie nowych miejsc pracy oraz polityka zatrudnienia.

Wystąpienie min. Anny Kalaty
(-> pobierz plik)

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: