submenu
content

Równość w biznesie się opłaca!

02-09-2015

Ruszyła kampania medialna projektu „Równość w biznesie”. Podczas briefingu, który odbył się 2 września, promowano tematykę obecności kobiet na stanowiskach decyzyjnych oraz zaprezentowano szeroką koalicję Ambasadorów Równości w Biznesie. W wydarzeniu wzięli udział: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Małgorzata Fuszara oraz Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.

 

Rozpoczynając spotkanie minister Kosiniak-Kamysz, odniósł się do nadal niewykorzystanego na rynku pracy potencjału kobiet: - Pomimo tego, że kobiety są lepiej wykształcone – stanowią one ponad 60 proc. absolwentów uczelni wyższych, 76,8 proc. pracujących kobiet ma średnie i wyższe wykształcenie, nie odzwierciedla się to we wskaźnikach zatrudnienia. W 2014 r. wskaźnik zatrudnienia dla mężczyzn w Polsce wynosił 68,2 proc. i tylko 55,2 proc. dla kobiet. Kobiety stanowią także większość bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

 

Ważnym aspektem poruszonym przez ministra Kosiniaka-Kamysza była także sytuacja kobiet podejmujących decyzję o macierzyństwie. – Jest to najbardziej newralgiczny moment w ich karierach zawodowych. O ile do tego czasu zawodowe ścieżki karier kobiet i mężczyzn przebiegają dosyć podobnie, to w momencie pojawienia się dziecka, kobieta staje się dla pracodawców „mniej atrakcyjnym” pracownikiem. Niestety, wciąż zbyt mało pracodawców wykorzystuje dostępne formy elastycznego zatrudnienia i miejsca pracy, które ułatwiają obojgu rodzicom godzenie życia zawodowego i rodzinnego - dodał minister.

 

Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Małgorzata Fuszarazwróciła uwagę na paradoks, jaki zachodzi na rynku pracy: - Kobiety są lepiej wykształcone, mają więcej cech, których szuka się u dobrego szefa niż mężczyźni, a na stanowiskach kierowniczych nadal jest ich mniej. To stereotypy nadal mają najwięcej do powiedzenia. Trzeba nieustannie wskazywać, jakie korzyści przynosi dla firm zatrudnianie kobiet na wyższych stanowiskach zarządczych.

 

Podczas briefingu została zainaugurowana koalicja Ambasadorów Równości w Biznesie. Minister Pracy i Polityki Społecznej, wychodząc naprzeciw potrzebie synchronizacji działań w zakresie promocji równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz upowszechniania dobrych praktyk, zaprosił do grona Ambasadorów osoby, a także różne instytucje, firmy i organizacje, które są promotorami równości kobiet i mężczyzn w dostępie do awansów.

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od października 2013 roku realizuje projekt pt. „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej", w partnerstwie merytorycznym z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania. Projekt stanowi głos w toczącej się debacie społecznej związanej z przedstawionym przez Komisję Europejską projektem tzw. dyrektywy kwotowej.

 

Celem głównym projektu jest promocja równości płci na stanowiskach kierowniczych w dużych firmach (tj. w zarządach i radach nadzorczych), dzięki czemu kobiety będą w większym stopniu uczestniczyć w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych.

Równość w biznesie się opłaca! Równość w biznesie się... Równość w biznesie się opłaca! Równość w biznesie się... Równość w biznesie się opłaca! Równość w biznesie się... Równość w biznesie się opłaca! Równość w biznesie się... Równość w biznesie się opłaca! Równość w biznesie się...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: