submenu
content

Duże rodziny ze swoją ustawą

29-09-2014

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazły się w nim m.in. gwarantowane zniżki dla rodzin wielodzietnych na przejazdy kolejowe i na opłaty paszportowe.

 

- Ogólnopolski program „Karta Dużej Rodziny” jest najlepszą inwestycją tego rządu. W program włączyło się już prawie 150 instytucji i firm, wciąż dołączają nowe. Czas, żeby program wsparcia rodzin wielodzietnych miał swoją ustawę - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy
i polityki społecznej.

 

Obecnie uprawnienia dla rodzin wielodzietnych uregulowane są w rządowym programie dla rodzin 3+. Ustawa określa zasady przyznawania kart oraz uprawnień osobom, które ją posiadają. Pozwala także na łączenie karty ogólnopolskiej z lokalnymi programami dla rodzin wielodzietnych.

 

Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37-proc. ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49-proc. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.

 

- Karta Dużej Rodziny to pierwszy w Polsce projekt, który łączy firmy i instytucje z każdej branży w jednym celu: wsparcia rodzin wielodzietnych. Stworzyliśmy narzędzie, które w realny sposób może obniżyć koszty życia dużych rodzin i udostępnić im usługi, z których do tej pory nie korzystały - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

 

Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. W sumie Karta uprawnia do zniżek już w prawie 300 miejscach. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl

 

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. W ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.

 

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych... Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych... Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych... Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych... Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych... Coraz bliżej Karty Dużych Rodzin/fot.L.Sokal Coraz bliżej Karty Dużych...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: