submenu
content

Nie będziemy obojętni na problem osób dotkniętych autyzmem

28-02-2007
W Sejmie RP 28 lutego 2007 r. odbyła się konferencja „Polscy i brytyjscy parlamentarzyści na rzecz autyzmu”. Zorganizowała ją Parlamentarna Grupa ds. Autyzmu w Polsce we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce oraz Fundacja SYNAPSIS. Impreza zainaugurowała współpracę posłów i senatorów między parlamentarnymi grupami ds. autyzmu Polski i Wielkiej Brytanii. W konferencji wzięli udział: Marszałek Sejmu RP Marek Jurek, Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata, Wiceprzewodnicząca Brytyjskiej Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu Angela Browning, Przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu w Polsce Arkadiusz Rybicki, Szefowa Przedstawicielstwa UNDP w Polsce Anna Darska i Prezes Fundacji SYNAPSIS Michał Broniszewski.
 
Minister Kalata w Sejmie podczas konferencji poświęconej autyzmowi
 
W Polsce żyje około 30 tys. osób dotkniętych autyzmem, z czego 10 tys. to osoby dorosłe, które pragną być aktywne i uczestniczyć w życiu społecznym. Celem systemu pomocy społecznej jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym, w więc i dotkniętym autyzmem, przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie same pokonać. W systemie pomocy społecznej mamy mechanizmy, które pozwolą na pomoc osobom dotkniętym autyzmem – powiedziała Minister Anna Kalata podczas konferencji. – W systemie rehabilitacji zawodowej istnieją zachęty dla pracodawców z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Jest także wiele uprawnień dla samych osób niepełnosprawnych. Te działania są wspierane m.in. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
Zdaniem Minister Kalaty szczególne znaczenie ma system zachęt dla pracodawców. Pracodawca, prowadząc zakład pracy chronionej, może otrzymać dofinansowanie w wysokości 130 proc. najniższego wynagrodzenia z tytułu ponoszonych, czyli tak na prawdę podwyższonych kosztów zatrudniania osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności. Jednak, jeśli jest to osoba z autyzmem, dofinansowanie zwiększa się o 75 proc. najniższego wynagrodzenia. Ponadto pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych.
 
– Ale by rządowy system wsparcia dział w sposób pełny, nie możemy zapomnieć o organizacjach pozarządowych – przypomniała Minister Anna Kalata. – NGO-sy, działające na rzecz osób z autyzmem, korzystają z możliwości i wsparcia, jakie niosą programy celowe PFRON.
 
Większość osób dotkniętych autyzmem jednak nie pracuje. Przyczyną tego zjawiska jest problem towarzyszący autyzmowi, związany przede wszystkim z występowaniem stereotypów i uprzedzeń, dotyczących osób dotkniętych tą chorobą. – W pierwszej kolejności należy przezwyciężać bariery mentalne pracodawców, poszerzając ich wiedzę na temat zjawiska autyzmu i trudności w komunikowaniu się – powiedziała Minister Kalata. – Jest to poważny problem społeczny, który wspólnie z organizacjami pozarządowymi stopniowo chcemy rozwiązywać, wykorzystując do tego m.in. środki Unii Europejskiej, w szczególności Europejskiego Funduszu Społecznego. Rząd ma świadomość stojących przed nim wyzwań. Nie zamierzamy być obojętni na autyzm. Przede wszystkim państwo polskie, korzystając z doświadczeń trzeciego sektora, będzie prowadzić badania i przygotowywać rozwiązania, polegające na zwiększeniu zatrudnienia osób objętych autyzmem.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: