submenu
content

Ustawa o radach pracowniczych przedmiotem obrad Senatu

29-03-2006
Przyjęta przez Sejm 10 marca 2006 r. ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji 29 i 30 marca będzie przedmiotem obrad Senatu. Wprowadza ona rady pracownicze w przedsiębiorstwach powyżej 50 pracowników. Jednak do 23 marca 2008 r. ten przepis będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 100 osób. Dzięki radom pracodawcy i pracobiorcy będą komunikowali się w zakresie spraw ważnych dla zatrudnionych. Ustawa umożliwi wdrożenie unijnej dyrektywy, wspierającej ideę dialogu społecznego.
 
Zgodnie z ustawą, pracodawca będzie zobowiązany do przekazania radzie pracowników informacje, dotyczące obecnej i planowanej działalności i sytuacji ekonomicznej firmy, ewentualnych zmianach w organizacji pracy, przewidywanych zmianach w zatrudnieniu, a także o działaniach, mających na celu utrzymanie jego poziomu. 
 
Rady będą liczyły od 3 do 7 członków, w zależności od wielkości firmy. Będą wybierane spośród kandydatów, zgłaszanych przez związki zawodowe, lub – przy braku takich – przez co najmniej 10 pracowników. Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu pracownikowi, zaś bierne – tym, którzy przepracowali co najmniej dwa lata, z wyłączeniem kadry kierowniczej.
 
Pracodawca sfinansuje wybory, które będą bezpośrednie i tajne. Zostaną uznane za ważne, jeśli weźmie w nich udział co najmniej 50 proc. pracowników. W przypadku mniejszej frekwencji wybory powtarza się po miesiącu i uznaje za ważne niezależnie od liczby głosujących. Kadencja trwa 4 lata, a członkowie rady podlegają takiej samej ochronie stosunku pracy, jak działacze związkowi.
 
W ustawie zagwarantowano pracodawcy ochronę informacji poufnych i tajemnic przedsiębiorstwa. Jeśli takie informacje mogłyby poważnie zaszkodzić działalności firmy, pracodawca może ich nie udostępniać.
 
Za uniemożliwienie utworzenia rady pracowników, utrudnianie przeprowadzenia wyborów, niekonsultowanie się z radą czy dyskryminowanie jej członka pracodawcy grożą sankcje karne.
 
Do końca marca 2007 roku Komisja Trójstronna oceni stosowanie ustawy i ewentualnie zaproponuje wprowadzenie koniecznych zmian.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: