submenu
content

Otwarto pierwszy żłobek w Łęczycy

20-09-2018

Minister Elżbieta Rafalska uczestniczyła dziś w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego w Łęczycy w województwie łódzkim. – Dzięki zmianom w programie „Maluch +” i większemu dofinansowaniu rośnie wskaźnik użłobkowienia. Cieszy, że nowe miejsca powstają także w tych najmniejszych gminach – mówiła w czwartek w Łęczycy szefowa resortu rodziny.

 

- Jestem ogromnie zadowolona, że w Łęczycy, miejscowości, w której do tej pory nie funkcjonowała żadna instytucja opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, powstał nowy żłobek, który proponuje opiekę dla osiemnaściorga dzieci. Dla nas to niezwykle ważne, że powstają takie placówki w niewielkich miejscowościach, w których do tej pory ich nie było – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

 

Jak podkreśliła minister, powstawanie takich miejsc pozwala rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi, dzięki czemu życie w mniejszych miejscowościach staje się łatwiejsze niż w dużych miastach. Minister podziękowała również władzom samorządowym za zaangażowanie w inicjatywę. – Nasz rządowy program „Maluch +” wspiera właśnie takie samorządowe inicjatywy. Dofinansowuje modernizacje bądź inwestycje, a następnie pobyt dziecka. Dzięki zmianom w programie i większemu dofinansowaniu rośnie wskaźnik użłobkowienia – wskazała minister.

 

W 2015 r. wskaźnik użłobkowienia wynosił 12,4%, w 2017 r. – 16%. Szacuje się, że na koniec 2018 r. wynosić będzie aż 19,5%.

 

- Dziś mamy 143 tys. miejsc w żłobkach. To powód do satysfakcji dla naszego rządu, który prowadzi intensywną politykę rodzinną. Ale to nie byłoby możliwe, gdyby nie dobra współpraca z samorządem – podkreśliła szefowa resortu rodziny. Jak dodała, żłobki zapewniają wysoki standard opieki, „są piękne, kolorowe, mają profesjonalny personel, który daje większe poczucie bezpieczeństwa rodzicom niż przypadkowi opiekunowie”. – Zmieniliśmy przepisy dotyczące wielu norm – bezpieczeństwa, żywienia, standardów zatrudnienia. W takich miejscach mamy dzieci pod absolutną kontrolą. To nowa era w żłobkach – zapewniła minister Elżbieta Rafalska.

 

Jak poinformował z kolei wojewoda łódzki Zbigniew Rau, w 2018 r. z programu „Maluch +” do województwa trafi 14 mln zł – pieniądze te mają pozwolić na utworzenie blisko 800 nowych miejsc dla dzieci i dofinansują ponad 1,6 tys. już istniejących.

 

Żłobek w Łęczycy mieszczący się przy ul. Belwederskiej 23 dofinansowany został  w ramach modułu 1b Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi  w wieku do lat 3 Maluch + 2018.

Miasto Łęczyca, będące beneficjentem tego Programu, utworzyło Żłobek Miejski z 18 nowymi miejscami opieki. Są to miejsca dla dzieci pełnosprawnych. Przyznana kwota dofinansowania to 102 556 zł z tego: na tworzenie 95 356 zł i funkcjonowanie 7 200 zł.

 

Zadanie zostało zrealizowane zgodnie z podpisaną w czerwcu 2018 r. umową, a wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych nastąpił 3 września 2018 r.

 

Otwarcie żłobka w Łeczycy_1     Otwarcie żłobka w Łeczycy_2

 

Zdjęcia z wydarzenia

do góry Ostatnia modyfikacja: 17-02-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: