submenu
content

20 lat Dialogu

30-12-2014

Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” powstało dokładnie 20 lat temu. Od samego początku stało się szczególnym symbolem porozumienia w kwestiach społecznych.

 

- Rok 1994 był wyjątkowy dla Polski, zwłaszcza dla polityki społecznej. Zaledwie kilka lat od pierwszych wolnych wyborów napięcia w społeczeństwie były niezwykle silne. Decyzja o powołaniu Komisji Trójstronnej oraz neutralnego miejsca do rozmów, jakim było CPS „Dialog” to kluczowe momenty dla naszego kraju. Dialog społeczny, jego forma, stale się zmienia, ale z pewnością bez tych działań podjętych 20 lat temu byłby on  znacznie trudniejszy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

„Pakt o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania” z 22 lutego 1993 roku wraz z powołaną 15 lutego 1994 roku Komisją Trójstronną stanowią podwaliny dialogu społecznego w Polsce. Początkowo spotkania Komisji odbywały się w siedzibie Ministerstwa. Nie było to jednak idealne miejsce do prowadzenia mediacji, dlatego zdecydowano o znalezieniu innego obiektu, gdzie rozmowy mogłyby obywać się w neutralnej atmosferze.


Obrady Komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych, 20 lat temu przeniesiono do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.


Ojciec dialogu


Twórcą i pierwszym przewodniczącym Komisji Trójstronnej oraz inicjatorem powstania CPS „Dialog” był Andrzej Bączkowski, ówczesny wiceminister pracy, a obecny patron instytucji.


- Andrzeja Bączkowskiego pamiętam jako młodego prawnika, bardzo zaangażowanego jeszcze w czasie studiów w tworzenie nowej, demokratycznej Polski. Był życzliwy ludziom, pełen pasji, bez reszty oddany sprawom, na których mu zależało. Był przy tym świetnym organizatorem i wiernym przyjacielem - mówi Joanna Staręga-Piasek, była wiceminister pracy i obecny doradca społeczny Prezydenta RP.

 

W marcu 1991 roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego, a potem – podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej.W resorcie odpowiadał m.in. za kontakty ze związkami zawodowymi. Prowadził setki negocjacji, rozwiązał wiele konfliktów. W 1992 r., w dużym stopniu dzięki jego kompetencji i uporowi, wynegocjowano Pakt o przedsiębiorstwie państwowym. Po jego podpisaniu w 1993 r. został przewodniczącym Komisji Trójstronnej ds. Społeczno- Gospodarczych. To z jego inicjatywy powstało CPS „Dialog”.


- Andrzej Bączkowski był połączeniem pracowitości i uporu. Był wsłuchany w głos słabszych i wrażliwy na racjonalne argumenty. Jego mottem życiowym było słuchanie oraz rozmowa, a także przekonanie, że zawsze można wypracować kompromis - wspomina Zuzanna Grabusińska, radca ministra w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, która współpracowała z ministrem Bączkowskim.


7 lutego 1996 r. Andrzej Bączkowski został ministrem pracy i polityki socjalnej. Od sierpnia 1996 r. pełnił także funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. Pracował m.in. nad reformą emerytalną, której nie zdążył już zrealizować.  Zmarł nagle 7 listopada 1996 r.


- Andrzej Bączkowski to postać wyjątkowa, twórca dialogu społecznego, mediator i świetny minister. Jest dla mnie wzorem świetnego negocjatora i człowieka wrażliwego na potrzeby innych. Staram się podążać w mojej pracy drogami, które wyznaczył wiele lat temu, a które wciąż są aktualne - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.


Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” przy ul. Limanowskiego w Warszawie to obecnie nie tylko spotkania trójstronne, ale także liczne szkolenia, konferencje oraz debaty. To miejsce, gdzie duch dialogu społecznego wciąż jest żywy.


- CPS „Dialog” to zawsze będzie przestrzeń otwarta: dla związkowców, pracodawców, dla społeczeństwa. Dla wszystkich, którzy chcą wyrazić własne zdanie. Przez 20 lat odbyło się tu wiele owocnych, ale i trudnych rozmów. Z każdej z nich wyciągamy wnioski na przyszłość - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: