submenu
content

30-lecie Olimpiad Specjalnych

18-03-2015
Na inauguracji 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce w Pałacu Prezydenckim spotkali się niepełnosprawni sportowcy, Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz przedstawicie Olimpiad Specjalnych Polska i ambasadorzy akcji.
 
- Sport to nie tylko rywalizacja, wygrywanie czy przegrywanie. To przede wszystkim integracja z innym człowiekiem. Grajmy razem w drużynie Olimpiad Specjalnych, walcząc o jeszcze więcej integracji i codziennej sympatii – powiedział podczas spotkania minister Kosiniak-Kamysz.
 
Deklarację poparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną podpisała małżonka Prezydenta RP oraz minister pracy. Wśród ambasadorów akcji są: himalaistka Kinga Barańska oraz aktorzy, Piotr Adamczyk i Cezary Pazura. 
 
Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną chcą i potrafią trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Obecnie zrzesza niemal 5 milionów sportowców trenujących 30 dyscyplin sportowych w 170 krajach świata. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
 
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych.
 
W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 oddziałach regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny, letnie i zimowe. Rocznie, oprócz regularnego cyklu treningowego, organizowanych jest ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych uczestniczy blisko półtora tysiąca trenerów, ponad 600 członków rodzin i siedem tysięcy wolontariuszy.
fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP fot. Kancelaria Prezydenta RP
do góry Ostatnia modyfikacja: 17-02-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: