submenu
content

Sekretarz stanu Stanisław Szwed w TVN 24, 12 maja 2016 r

13-05-2016

- Jesteśmy w tej chili na etapie zbierania podpisów pod projektem obywatelskim, temat znany od lat również w różnych dyskusjach pomiędzy związkowcami i pracodawcami – powiedział sekretarz stanu Stanisław Szwed, zapytany o możliwy termin wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. – Przypominam sobie dyskusje, gdy wprowadzaliśmy 12 dni świątecznych wolnych od handlu i już wtedy ta dyskusja była burzliwa.  Można jeszcze podać przykład święta Trzech Króli, gdzie też po wielu bataliach obywatelskich udało się to święto wprowadzić.

 

- Teraz czekamy na zebrane podpisy, które trafią do sejmu i będziemy nad tym pracować. Ja osobiście zawsze byłem zwolennikiem wprowadzenia zakazu handlu w niedziele – stwierdził wiceminister Szwed.

 

Obecnie w rządzie nie trwają prace nad takim projektem, nie ma jeszcze żadnych wyliczeń, które muszą się pojawić przy projekcie. - Jest różnica między 12 dniami świątecznymi a 52 niedzielami – zauważył wiceminister.

 

Zdaniem wiceministra Szweda można szukać dróg pośrednich, dochodzić docelowo do całkowitego zakazu, wprowadzać inne instrumenty. Tak jest w innych państwach, gdzie sklepy w miejscowościach turystycznych są otwarte w niedziele w sezonie.

 

- Patrząc z punktu widzenia pracowników, zwłaszcza kobiet i matek, bo one są głównie zatrudnione w sieciach handlowych, taki zakaz jest potrzebny – ocenił wiceminister.

 

Taki zakaz – dając alternatywę wobec spędzania wolnego czasu w galeriach handlowych - mógłby  spowodować rozwój np. turystyki.

 

- Trzeba szukać rozwiązania, które wprowadzi zakaz, ale da możliwości jego elastycznego stosowania – powiedział wiceminister.

 

Możliwym i optymalnym terminem wprowadzenia zakazu byłby 1 lipca 2017 r.  Miałby on dotyczyć nie tylko sklepów wielkopowierzchniowych, ale i mniejszych. Trzeba będzie uregulować status stacji benzynowych. Sklep na stacji benzynowej może działać, ale jeśli powstaje tam centrum handlowe, to już nie. Apteki byłyby wyłączone spod tych regulacji.

do góry Ostatnia modyfikacja: 17-02-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: