submenu
content

Minister Elżbieta Rafalska w TVP INFO, 26 września 2016 r.

27-09-2016

- Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, bezrobocie wynosi 8,5 proc. , więc chcemy zapewnić większe wpływy do budżetu, ograniczyć szarą strefę – powiedziała minister Elżbieta Rafalska w programie „Dziś wieczorem”.

 

Zapewniła też, że pod względem budżetowym nie jest zagrożony ani program „Rodzina 500 plus”, którego wpływy na gospodarkę staną się szczególnie odczuwalne w IV kwartale tego roku, ani obniżenie wieku emerytalnego, co powinno nastąpić w ostatnim kwartale 2017 r.

 

- Dobra sytuacja na rynku pracy jest świetną okazją, żeby przywrócić nań osoby długotrwale z niego wykluczone – stwierdziła minister w kontekście doniesień o zwiększonym zapotrzebowaniu polskich pracodawców na  pracowników ze Wschodu. Równocześnie, wobec możliwych skutków Brexitu, wyjazdy w poszukiwaniu lepszych zarobków mogą się zmniejszyć.

 

- Dziś mieliśmy jubileusz 25-lecia funkcjonowania systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, w tym powstania PFRON i wejścia w życie ustawy o społecznej i zawodowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych – nawiązała minister Rafalska  do jubileuszowej konferencji, która z tej okazji odbyła się w Sejmie.

 

- Obecnie widać, że w tym obszarze dokonuje się głęboka zmiana: kiedyś osoby niepełnosprawne były zatrudnione głównie na zamkniętym rynku pracy, w zakładach pracy chronionej, dziś otwarty rynek również chętnie sięga po takich pracowników, gdyż jest to zatrudnienie wspomagane, na które przeznaczane są ogromne sumy z budżetu państwa – powiedział minister. Dążeniem rządu jest uczynienie tego rozwiązania bardziej efektywnym. - Nie chcemy jednak, by zniknęły zakłady, zatrudniające osoby głęboko upośledzone, które nie znajdą sobie miejsca gdzieś indziej – dodała. - Przymierzamy się do głębszych zmian, by zatrudnienie osób niepełnosprawnych, wynoszące dziś 24 proc., znacznie wzrosło.

 

Minister Rafalska przypomniała, że pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych jest równocześnie szefem międzyresortowego zespołu, którego celem są kompleksowe działania w tej dziedzinie, gdyż te problemy są również międzyresortowe: dotyczą edukacji, zdrowia, polityki społecznej i pracy, cyfryzacji i wielu innych.

 

Kolejnym ważnym obszarem działania ministerstwa rodziny jest polityka wobec osób starszych. - Przygotowujemy politykę senioralną, to jedno z największych wyzwań mojego resortu, demografia jest nieubłagana, procesy starzenia się społeczeństwa postępują – wyjaśniała minister. - Tu pojawia się problem usług opiekuńczych, ich dostępności, intergracji tego środowiska z resztą społeczeństwa, zmiana nastawienia i przedefiniowania wieku, w którym stajemy się starsi.

 

Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej propagowanie zatrudnienia osób w wieku 55 plus, które mają stosunkowo długą drogę do osiągnięcia wieku emerytalnego - a mogą przecież pracować dłużej - jest bardzo istotne, gdyż często pracodawca woli wybrać osobę młodsza i wydajniejszą, niż doświadczonego pracownika. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: